m2 

St.Louis Suburban Public

High School Athletic and

Activities

Girls Swimming & Diving  All - Conference Teams  2017-18

Suburban XII

Team Conference Champion

Kirkwood

 

200 Yard Medley Relay

First Team

Kirkwood – Maddie Pearl, Claire Lin, Ella Pearl, Isabella                                                             1:52.64

Webster Groves – Madeleine Collier, Kendra Howard, Katherine Kempf, Isi Albers                   1:58.35

Parkway North – Meagan Sotolar, Itzel DeZamacona, Libby Vetter, Megan Battles                     2:02.96

Hazelwood West- Jocelyn Pearce, Amaani Hanin, Desiree Jason, Joanna Dearman                      2:07.88

Second Team

Rockwood Summit- Sarah Katsion, Nivy Prabhu, Natalie Zahari, Madison Powers                  2:09.33

Pattonville-Richa Boara, Lucy Bodde, Gabi Shipman, Cora Hautekeete                                    2:09.62

Ritenour-Jayden Frost, Samantha Pullen, Amiya Clark, Emma Stiebel                                      2:13.58

 

200 Yard Freestyle

First Team

Parker Hagemann                SO            Webster Groves            1:57.13

Gabi Fischer                        SR             Kirkwood                     2:02.74

Meagan Sotolar                    JR            Parkway North              2:05.37

Julie Obertop                        FR            Kirkwood                     2:06.31

Second Team

Bridget Heartlein                 SR            Kirkwood                      2:10.02

Anna Smith                          SO            Kirkwood                     2:19.43

Natalie Zahari                       SR            Rockwood Summit      2:22.42

 

200 Yard IM

First Team

Ella Pearl                             FR            Kirkwood                        2:12.77

Victoria Coombes               JR             Kirkwood                        2:15.15

Kendra Howard                   JR            Webster Groves               2:18.49

Madison Mittler                  SO            McCluer North               2:19.17

Second Team

Maddie Pearl                       SR            Kirkwood                       2:12.77

Katherine Kempf                SR            Webster Groves              2:22.35

Emma Thurman                  SO            Kirkwood                       2:22.92

 

50 Yard Freestyle

First Team

Isabella Borbonus              JR             Kirkwood                        25.52

Madeleine Collier              FR            Webster Groves               25.53

Elisabeth Ragan                 SO            Webster Groves               25.94

Paige Howell                      FR            Kirkwood                        26.22

Second Team

Allie Hickenbotham           SR            Kirkwood                        26.24

Aliya Swearngin                FR            Kirkwood                        26.50

Megan Battles                    SO            Parkway North                26.90

 

1 Meter Diving

First Team

Chloe Vitale                        JR            Webster Groves               359.35

Kennady Schertzer             SO            Rockwood Summit         348.75

Macy Ryan                         FR            Rockwood Summit          325.60

Katie Hastings                    FR            Kirkwood                        306.15

Second Team

Samantha Reynolds            SR            Pattonville                       299.95

Morgan Arnold                   JR            Parkway North                299.05

Larissa Stiber                      FR           Webster Groves               297.25

 

100 Yard Butterfly

First Team

Allie Hickenbotham            SR            Kirkwood                        59.31

Ella Pearl                             FR            Kirkwood                        59.76

Amanda Hei                        JR             Hazelwood Central         1:00.45

Amaani Hanin                     FR            Hazelwood West             1:03.69

Second Team

Paige Bolling                       FR            Parkway North               1:04.82

Katherine Kempf                 SR            Webster Groves              1:06.64

Sarah Hickenbotham           FR            Kirkwood                        1:08.61

 

100 Yard Freestyle

First Team

Claire Lin                            SR            Kirkwood                        55.22

Victoria Coombes                JR            Kirkwood                        55.51

Elisabeth Ragan                  SO            Webster Groves               55.79

Aliya Swearngin                 FR             Kirkwood                        57.10

Second Team

Kendra Howard                  JR              Webster Groves               57.20

Isabella Borbonus               JR              Kirkwood                        58.53

Isi Albers                            SR              Webster Groves              1:00.83

 

500 Yard Freestyle

First Team

Meagan Sotolar                   JR              Parkway North                5:37.17

Bridget Heartlein                SR              Kirkwood                        5:40.45

Sarah Hickenbotham           FR             Kirkwood                        5:45.80

Paige Bolling                       FR             Parkway North               5:48.51

Second Team

Megan Battles                     SO             Parkway North                6:01.60

Anna Smith                         SO             Kirkwood                        6:08.70

Samantha Pullen                 SR              Ritenour                          6:18.60

 

200 Yard Freestyle Relay

First Team

Kirkwood- Isabella Borbonus, Gabi Fischer, Aliya Swearngin, Victoria Coombes                        1:42.94

Webster Groves- Isi Albers, Elisabeth Ragan, Madeleine Collier, Parker hagemann                     1:44.41

Hazelwood West-Jocelyn Pearce, Rebekah Moore, Desiree Jason, Amaani Hanin                        1:52.24

Parkway North-Libby Vetter, Abigail Bockerstett, Sarah Jelliss, Paige Bolling                             1:52.55

Second Team

Pattonville-Richa Boara, Lucy Bodde, Gabi Shipman, Becky Kaufman                                         1:53.53

McCluer North-Celeste Smith, Karina DuFour, Tori Schaljo, Aurora Stone                                   1:55.07

Rockwood Summit- Madison Powers, Sarah Katsion, Lexi Whitney, Natalie                                1:57.23

 

100 Yard Backstroke

First Team

Parker Hagemann                SO            Webster Groves               59.13

Maddie Pearl                        SR            Kirkwood                        59.37

Paige Howell                        FR            Kirkwood                        1:01.90

Madeleine Collier                 FR            Webster Groves              1:02.09

Second Team

Madison Mittler                    SO            McCluer North              1:02.90

Emma Thurman                    SO            Kirkwood                      1:03.99

Richa Boara                          SO         Pattonville                     1:06.26

 

100 Yard Breaststroke

First Team

Claire Lin                              SR            Kirkwood                        1:09.57

Amanda Hei                          JR             Hazelwood Central         1:11.12

Julie Obertop                         FR            Kirkwood                        1:1146

Amaani Hanin                       FR             Hazelwood West             1:12.91

Second Team

Gabi Fischer                         SR             Kirkwood                         1:14.94

Poppy Rost                           JR              Kirkwood                         1:17.91

Sarah Jelliss                          FR             Parkway North                 1:18.97

 

400 Yard Freestyle Relay

First Team

Kirkwood- Ella Pearl, Maddie Pearl, Victoria Coombes, Claire Lin                                                            3:39.89

Webster Groves- Elisabeth Ragan, Kendra Howard, Katherine Kempf, Parker Hagemann                         3:41.93

Parkway North-Megan Battles, Abigail Bockerstett, Hannah Schaff, Paige Bolling                                   4:02.19

McCluer North- Celeste Smith, Karina DuFour, Aurora Stone, Madison Mittler                                        4:18.91

Second Team

Pattonville- Sarah Johnson, Rachel McCormick, Alexandria Fairbanks, Cora Hautekeete                         4:26.60                                  

Hazelwood West- Joanna Dearman, Mattison Schreck, Gianna Garner, Sopheea Vomund                         4:28.74            

Hazelwood Central- Daja Hurd, Danielle Hill, Melissa Gomes, Amanda Hei                                             4:32.22

 

Suburban XII North Team Sportsmanship Award Selections

Cynthia Nathan                    Senior                        McCluer

Aurora Stone                        Sophomore                McCluer North

Lauren Hendricks                 Senior                        Hazelwood Central

Kiara Dobbins                      Senior                        Hazelwood East

Peyton Weicht                      Junior                         Hazelwood West

 

 

 

 

 

 

Affton, Clayton, Eureka, Fox, Hazelwood Central, Hazelwood East, Hazelwood West, Jennings, Kirkwood, Ladue, Lafayette, Lindbergh,

Marquette, McCluer, McCluer North, McCluer South Berkeley, Mehlville, Normandy, Northwest, Oakville,

Parkway Central, Parkway North, Parkway South, Parkway West, Pattonville, Ritenour, Riverview, Rockwood Summit, Seckman, University City, Webster Groves

Logon