m2 

St.Louis Suburban Public

High School Athletic and

Activities

    Boys Swimming & Diving  All - Conference Teams  2016

Suburban XII All-Conference Team

Men 200 Yard Medley Relay

1st Team

1 Kirkwood High School

2 Webster Groves High School

3 Pattonville

2nd team

4 Hazelwood West

5 Rockwood Summit

6 Parkway North

 

Men 200 Yard Freestyle

1st team

1 Wever, Jack Kirkwood High

2 Inion, Carter Kirkwood High

3 Gillham, Ethan Kirkwood High

2nd team

4 Ney, Michael Parkway North

5 Backer, Ben Kirkwood High

6 Rauscher, Nick Pattonville

 

Men 200 Yard IM

1st team

1 Hepburn, Nick Kirkwood High

2 Newland, Will Kirkwood High

3 Fels, Gabriel Parkway North

2nd team

4 Hartfelder, Zach Kirkwood High

5 Greaves, Michael W Webster Groves High

6 Bodde, Henry Pattonville

 

Men 50 Yard Freestyle

1st team

1 Campbell, Spencer Hazelwood West

2 Doll, Lucas H Webster Groves High

3 Adams, Xan Pattonville Boys

2nd team

4 McClain, Nathan Pattonville

5 Orelup, James Kirkwood High

*6 Butler, Jaylan Hazelwood East

*6 Krautmann, Kurt T Webster Groves High

 

100 Yard Butterfly

1st team

1 Adams, Xan Pattonville

2 Hepburn, Nick Kirkwood High

3 Tallent, Drew McCluer High

2nd team

4 Inion, Carter Kirkwood High

5 Camenzind, Jack Kirkwood High

6 Butler, Jaylan Hazelwood East

 

100 Yard Freestyle

1st team

1 Wever, Jack Kirkwood High

2 Campbell, Spencer Hazelwood West

3 Shengelia, David Kirkwood High

2nd team

4 Doll, Lucas H Webster Groves High

5 Orelup, James Kirkwood High

6 McClain, Nathan Pattonville

 

500 Yard Freestyle

1st team

1 Gillham, Ethan Kirkwood High

2 Ney, Michael Parkway North

3 Hartfelder, Zach Kirkwood High

2nd team

4 Ullery, Jack Kirkwood High

5 Rauscher, Nick Pattonville

6 Wedlock, Michael Kirkwood High

 

200 Yard Freestyle Relay

1st team

1 Kirkwood High

2 Pattonville

3 Webster Groves High

2nd team

4 Hazelwood West

5 Rockwood Summit High

6 Ritenour High School

 

100 Yard Backstroke

1st team

1 Tallent, Drew McCluer High

2 Newland, Will Kirkwood High

3 Ball, Chris T Webster Groves High

2nd team

4 Camenzind, Jack Kirkwood High

5 Bickel, Andrew Kirkwood High

6 Andres, James W Webster Groves High

 

100 Yard Breaststroke

1st team

1 Shengelia, David Kirkwood High

2 Unterreiner, Patrick M Webster Groves High

3 Fels, Gabriel Parkway North

2nd team

4 Bodde, Henry Pattonville

5 Baynham, Alex Kirkwood High

6 Ewen, Jacob Kirkwood High

 

400 Yard Freestyle Relay

1st team

1 Kirkwood High School

2 Webster Groves High

3 Parkway North

2nd team

4 Pattonville

5 Rockwood Summit High

6 McCluer North

 

Conference Meet Results - 

1. Kirkwood High School 587

2. Pattonville  362

3. Webster Groves High School 322.5

4. Parkway North 191

5. Rockwood Summit High 183

6. Hazelwood West 140

7. McCluer North 99

8. Ritenour High 88

9. McCluer High 81

10. Hazelwood East 69.5

11. Hazelwood Central 47

 

Suburban West Swimming & Diving Meet Results

and

All -Conference

 

1st - 3rd Place - 1st Team All-Conference

4th - 6th Place - 2nd Team All-Conference

 

Men 200 Yard Medley Relay

1 Marquette A  1:39.99 

1) Burns, Thatcher 2) Lemon, Joe 3) Riffel, Jack 4) Zweifel, Trevin

2 Lafayette High School A 1:40.74 

1) Hepper, Jacob 15 2) Wilmsen, Alex 17 3) Hinderliter, Tyler 16 4) Drake, Nicholas 18

3 Eureka High School A 1:48.

1) Blaszczyk, Bartek 2) Dethherage, Nick 3) Brooks, Robby 4) Marshall, Jimmy

4 Lindbergh Flyers A1:50.

1) Hunter, Sam 2) Troung, Steven 3) Doyle, Will 4) Huettenmeyer, Caleb

5 Parkway South A1:50.

1) Christofferson, Matthew 2) Storey, Patrick 3) Noll, Nick 4) Ritter, Sam

6 Oakville A 1:53.

1) Boll, Christian 2) Fortuny, Austin 3) Smith, Keith 4) Cracchiolo, Nikko

7 Mehlville A  1:55.

1) Boucher, Peter 2) Kohler, AJ 3) Isufaj, Albi 4) Rawizza, Jeffrey

Men 200 Yard Freestyl

1 Haefner, Jake Eureka High School  1:48.66 

2 Lewis, Tyler Lindbergh Flyers 1:49.03 

3 Hinderliter, Tyler 16 Lafayette High School  1:50.03 

4 Hepper, Jacob 15 Lafayette High School 1:53.

5 Collier, Aaron 18 Lafayette High School  1:53.61

6 Deshpande, Kartik Marquette  1:57.03 

7 Storey, Patrick Parkway South  1:57.11 

8 Collins, Nathan Lindbergh Flyers 1:57.77 

 Men 200 Yard IM

1 Wilmsen, Alex 17 Lafayette High School  1:58.97 

2 Lemon, Joe Marquette  2:03.94 

3 White, Mason Lindbergh Flyers  2:04.43 

4 Brim, Ben 16 Lafayette High School  2:09.51 

5 Blaszczyk, Bartek Eureka High School  2:10.87 

6 Gay, Zach Parkway South  2:11.35 13

7 Graves, Matt 18 Lafayette High School  2:11.90 

8 Christofferson, Matthew Parkway South  2:13.10

 Event 4 Men 50 Yard Freestyle​

1 Jung, Mason Eureka High School 21.90 

2 Zweifel, Trevin Marquette  21.99

3 Bauer, Brad Lindbergh Flyers  22.65 

4 Drake, Nicholas 18 Lafayette High School  22.75 

5 Trask, Danny Eureka High School  23.13 

6 Butler, Mark Marquette  23.73 

7 Gustafson, Keegan Eureka High School  23.83 

8 Dean, Myles Lindbergh Flyers 1 24.98

 Men 1 mtr Diving

1 McCool, Connor 15 Lafayette High School 472.20 

2 Venegoni, Jake Marquette 396.25 

3 Gross, Cole Marquette 382.75 

4 Fischer, Trevor Eureka High School 357.00 

5 Maher, Matt Eureka High School 350.50 

6 Severson, Sam Lindbergh Flyers 313.90 

*7 Weis, Ryan Parkway South 280.75 

*7 Fox, Robert Marquette 280.75 .

9 Epperly, Justin Parkway South 277.60 

10 Rafferty, Sean Parkway South 276.50 

11 Marble, Christian Lafayette High School 273.40

12 Ohley, AJ Marquette 269.55 

13 Siedel, Mason Eureka High School 243.95

14 Amburn, Christopher 18 Lafayette High School 240.05

15 Milford, Teddy Lindbergh Flyers 226.50 

16 Harter, Phillip Lindbergh Flyers 219.80 

17 Holtman, Ryce Eureka High School 171.91

18 Hansen, Josh 14 Lafayette High School 164.15

Men 100 Yard Butterfly

1 White, Mason Lindbergh Flyers  54.94 

2 Hinderliter, Tyler 16 Lafayette High School  56.24

3 Dean, Myles Lindbergh Flyers  56.29 

4 Kohler, AJ Mehlville  56.33

5 Riffel, Jack Marquette  56.86 

6 Noll, Nick Parkway South  1:00.12 

7 Deshpande, Kartik Marquette  1:00.27 

8 Butler, Mark Marquette  1:00.34 

100 Yard Freestyle

1 Zweifel, Trevin Marquette  48.51 

2 Bauer, Brad Lindbergh Flyers   49.39 

3 Haefner, Jake Eureka High School  49.48 

4 Jung, Mason Eureka High School  50.03

5 Burns, Thatcher Marquette  50.57 

6 Drake, Nicholas 18 Lafayette High School 50.68 

7 Trask, Danny Eureka High School  52.34 

8 Gustafson, Keegan Eureka High School  53.41 

 Men 500 Yard Freestyle

1 Riffel, Jack Marquette  5:03.29 

2 Collier, Aaron 18 Lafayette High School  5:05.74 

3 Callahan, Patrick Marquette  5:25.56 

4 Collins, Nathan Lindbergh Flyers  5:26.05 

5 Case, Demetri Marquette 5:27.98

6 Epperly, Mason Parkway South  5:28.28 

7 Huettenmeyer, Caleb Lindbergh Flyers  5:38.72 

8 Reich, Matthew 17 Lafayette High School  5:38.79 

 Men 200 Yard Freestyle Relay

1 Eureka High School A  1:30.55 

1) Trask, Danny 2) Gustafson, Keegan 3) Jung, Mason 4) Haefner, Jake

2 Lindbergh Flyers A  1:32.11 

1) Dean, Myles 2) Lewis, Tyler 3) White, Mason 4) Bauer, Brad

3 Marquette A  1:37.58

1) Deshpande, Kartik 2) Perini, Weston 3) Cohen, Solomon 4) Butler, Mark

4 Oakville A 1:38.66 

1) Fortuny, Austin 2) Boll, Christian 3) Smith, Keith 4) Cracchiolo, Nikko

5 Parkway South A 1:39.59 

1) Gay, Zach 2) Epperly, Justin 3) Epperly, Mason 4) Arnold, Max

6 Lafayette High School A  1:42.48 

1) Graves, Matt 18 2) Myers, Isaac 15 3) Hoffman, Jonathan 17 4) Reich, Matthew 17

7 Mehlville A 1:49.57 

1) Chen, Jack 2) Flores, Matt 3) Ung, Regis 4) Coplin, Jake

 Men 100 Yard Backstroke

1 Burns, Thatcher Marquette  55.64 

2 Hepper, Jacob 15 Lafayette High School  55.68

3 Graves, Matt 18 Lafayette High School 58.02 

4 Blaszczyk, Bartek Eureka High School 59.47 

5 Boll, Christian Oakville 1:00.07 

6 Siedel, Mason Eureka High School1:01.80 

7 Hunter, Sam Lindbergh Flyers  1:01.85 

8 Silver, Nick Marquette  1:04.28

 Men 100 Yard Breaststroke

1 Wilmsen, Alex 17 Lafayette High School  59.79 ST16 

2 Lemon, Joe Marquette 1:00.48 

3 Lewis, Tyler Lindbergh Flyers  1:01.97 

4 Kohler, AJ Mehlville  1:04.40 

5 Storey, Patrick Parkway South  1:05.46 

6 Terzic, Marko Parkway South  1:05.59 

7 Brim, Ben 16 Lafayette High School  1:05.66 

8 Christofferson, Matthew Parkway South  1:06.71

 Men 400 Yard Freestyle Relay

1 Lafayette High School A  3:19.74 

1) Drake, Nicholas 18 2) Hepper, Jacob 15 3) Hinderliter, Tyler 16 4) Wilmsen, Alex 17

2 Eureka High School A 3:20.88 

1) Jung, Mason 2) Trask, Danny 3) Blaszczyk, Bartek 4) Haefner, Jake

3 Marquette A 3:22.20 

1) Burns, Thatcher 2) Riffel, Jack 3) Lemon, Joe 4) Zweifel, Trevin

4 Lindbergh Flyers A 3:23.34

1) Dean, Myles 2) Bauer, Brad 3) White, Mason 4) Lewis, Tyler

5 Parkway South A 3:41.09

1) Gay, Zach 2) Noll, Nick 3) Ritter, Sam 4) Arnold, Max

6 Mehlville A  3:50.02 

1) Boucher, Peter 2) Chen, Jack 3) Isufaj, Albi 4) Kohler, AJ

7 Oakville A 4:41.90

1) Manning, Trent 2) Wolf, Scott 3) Shrivastava, Amitesh 4) Hoffman, Alex

 Scores - Men

1. Marquette 456.5 - Champion

2. Lafayette High School 376

3. Lindbergh Flyers 358

4. Eureka High School 337

5. Parkway South 286.5

6. Mehlville 117

7. Oakville 105

 

 

 
Athlete School Event Time
    200 yd Medley Relay  
    200 yd Medley Relay  
    200 yd Freestyle  
    200 yd Freestyle  
    200 yd IM  
    200 yd IM  
    50 yd Freestyle  
    50 yd Freestyle  
    1 Meter Diving  
    1 Meter Diving  
    100 yd Butterfly  
    100 yd Butterfly  
    100 yd Freestyle  
    100 yd Freestyle  
    500 yd Freestyle  
    500 yd Freestyle  
    200 yd Free Relay  
    200 yd Free Relay  
    100 yd Backstroke  
    100 yd Backstroke  
    100 yd Breaststroke  
    100 yd Breaststroke  
    400 yd Free. Relay  
    400 yd Free. Relay  

 

 

Affton, Clayton, Eureka, Fox, Hazelwood Central, Hazelwood East, Hazelwood West, Jennings, Kirkwood, Ladue, Lafayette, Lindbergh,

Marquette, McCluer, McCluer North, McCluer South Berkeley, Mehlville, Normandy, Northwest, Oakville,

Parkway Central, Parkway North, Parkway South, Parkway West, Pattonville, Ritenour, Riverview, Rockwood Summit, Seckman, University City, Webster Groves

Logon