m2 

St.Louis Suburban Public

High School Athletic and

Activities

STATE CHAMPIONS

Congratulations

Rockwood Summit

Boys Soccer  All - Conference Teams  2016

Suburban Central Conference

Player of the year: MF Arthur Gibert, sr., Ladue

Coach of the year: Dave Aronberg, Ladue

 

FIRST TEAM

F Hans Chan, sr., Ladue

F Will Cytron, sr., Ladue

F Bryant Thompson, sr., Clayton

F Luke Trail, sr., Parkway Central

MF Cameron Baird, jr., Parkway Central

MF Elagbe Dorvlo, sr., University City

MF Charlie Hummel, sr., Parkway West

MF Austin Kliefoth, jr., Clayton

MF Arnel Kostic, sr., Affton

MF Reese Minkler, sr., Ladue

D Zach Hresko, sr., Parkway Central

D Max Small, sr., Ladue

D Jackson Swiney, jr., Parkway West

G Elliot Lorenz, jr., Ladue

SECOND TEAM

F Imad Chatouane, sr., Parkway Central

F Jack Galkowski, jr., Parkway West

F Amer Rados, so., Affton

MF Zach Goldberg, sr., Parkway Central

MF Grant Powell, so., Ladue

MF Harry Skordos, so., Parkway West

D Daniel Barrett, sr., Parkway West

D Nick Buerk, jr., Parkway Central

D Zach Coble, so., Clayton

D Alex Cobin, jr., Ladue

D John Rowles, sr., Affton

D Teddy Vincent, sr., Ladue

G Andrew Engelmeyer, sr., Parkway West

G Job Thomasson, sr., Parkway Central

   Conference Champion: Ladue

 

Suburban XII Conference

North Division

1st Team All - Conference

                                                                                         4 - Backfield

                                                  Name                                    Year                           School

                                      1.  Devin Matteoni                           2018                           Hazelwood Cent.

                                      2.  Nick Lahay                                  2017                           Hazelwood West

                                      3.  Matt Long                                   2017                           Hazelwood West

                                      4.  Jared Lyeki                                 2018                           Hazelwood West

                                                                                            4 - Midfield

                                                   Name                                    Year                           School

                                      1.  Andrew Heider                           2018                           Hazelwood West

                                      2.  Joey Skees                                   2017                           McCluer

                                      3. Dj’Bril Diop                                 2017                           McCluer

                                      4. Jonathon Wishnask                    2017                           Hazelwood West

                                      5. Peter Gakuo                                2018                           Hazelwood Central

                                                                                           2 - Forwards

                                                   Name                                    Year                           School

                                     1. Zach Lyeki                                    2018                           Hazelwood West

                                     2. Jarame Crawford                        2017                           Hazelwood Central

                                                                                               1 – GK

                                                   Name                                    Year                           School

                                      1.  Jordan Hurt                                2017                           Hazelwood Cent.

 

                                                                                      Player of the Year

                                                   Name                                    Year                           School

                                       Tre’ Baker-Bushman                      2017                           Hazelwood West

 

                                                                                      Coach of the Year

                                                           Name                                                      School        

                                                       Steve Mayes                                        Hazelwood West

                                                                            SPORTSMANSHIP AWARDS

                                                                        Hazelwood West – Medahne Hagos                 

                                                                      Hazelwood Central – Devin Matteoni                                                     

                                                                          McCluer North – Natnail Gebru                                            

                                                                              McCluer – Marcus Stewart                                   

                                  

                                                                     2nd  Team All-Conference

                                                                                          4 - Backfield

                                                   Name                                    Year                           School

                                         1.  T.J. Robinson                             12                           McCluer North

                                         2.  D.J Matteoni                              11                           Hazelwood Central

                                         3.  Jake Wintjen                              11                           Hazelwood West

                                         4.  Bryan Warren                            12                           McCluer

                                                                                          4 - Midfield

                                                    Name                                    Year                           School

                                           1.  Bryan Carroll                            11                           Hazelwood West

                                           2.  Devin Schrage                           10                           McCluer North

                                           3. Abraham Wade                         12                            Hazelwood Central

                                           4. Jordan Guizar-Lopez                12                           McCluer

                                                                                          2 - Forwards

                                                   Name                                    Year                           School

                                            1. Nick Webb                                12                           Hazelwood West

                                            2. Dominic Holland                      11                           Hazelwood West

                                                                                               1 – GK

                                                   Name                                    Year                           School

                                             1.  Anthony Lingle                       11                           Hazelwood West                 

                                   Division Champion: Hazelwood West

 

South Division

 

1st Team              
  Name Year School   POY  
GK Peter Baker Sr Summit Billy Hency Jr Summit
                 
Back Luciano Varinelli Sr Pattonville   Newcomers of the Year  
Back Drew Frank Jr Kirkwood Owen Culver Fr Webster
Back Franky Becerril Sr Ritenour Nick Derleth Fr Pattonville
Back Jacob Laaker Sr Summit          
Back Joe Holzem Sr Summit   Coach of the Year  
        Chris Kappler - Rockwood Summit
Mid Jeremy Fechtman Sr Pattonville          
Mid Cam Saunders Jr Kirkwood          
Mid Colin Hilpert Sr Summit   Sportsmanship  
Mid Corey Goede Jr Summit Colin Hilpert Sr Summit
Mid Pat McLaughlin Sr Kirkwood Ben Mitchler Sr Webster
        Joe Connelly Sr Kirkwood
Forward Will McLaughlin Sr Kirkwood Dominic Masek Sr Pattonville
Forward Byron Reyes Jr Pattonville Torin Hylan Soph P. North
Forward Trevor Lewis Sr Webster Jose Murillo Sr Ritenour
                 
2nd Team              
GK Will Sprick Sr Webster          
                 
Back Henok Moges Jr Parkway N          
Back Will Tegenkamp Jr Webster          
Back Sawyer Hardy Fr Kirkwood          
Back Alex Voetter Jr Kirkwood          
Back Joseph Coffman Jr Pattonville          
                 
Mid Abdul Haimed Jr Ritenour          
Mid Luke Burbee Soph Webster          
Mid Brad Lay Soph Kirkwood          
Mid Tanner Harris Sr Pattonville          
Mid Kyle Cronin Jr Parkway N          
                 
Forward Jordan Andrews Jr Webster          
Forward Matthew Kogut Jr Summit          
Forward Drew Travis Sr Kirkwood          
                 

    Division Champion:  Rockwood Summit

   State Champions:  Rockwood Summit

 

Suburban West Conference

1st Team All - Conference

All Conference Boys Soccer F2016          
1st Team          
Name Position Year School    
Ryan Berhorst Mid Jr Seckman    
Josh Small For Sr Seckman    
Logan Christopher For Sr NW    
Sonny Alunovic GK Sr Fox    
Ben Gunning Def Sr P South    
Turner Weiss Mid Sr P South    
Niko James Mid/F Sr EHS    
Matt Lockwood Mid Sr EHS    
Zach Long Mid Sr EHS    
PJ Schappert Mid Sr Lind    
Sean Gordon Def Sr Lind    
Cameron Killian Def Sr Lind    
Dawson Albright Def Sr Laf    
Dominic Deprespero Mid Jr Laf    
Jarod Morton Mid/F Sr Laf    
Tyler Sieli For Jr Marq    
Jake Hansen Mid Soph Marq    
Tyler Gellman For Sr Marq    
Justin Ernst Def Sr Marq    
Dominic Riggio Def Sr Oak    
Logan Hankamer Mid Sr Oak    
MATT THORSTEN GK Sr Oak    
Phillipo Barkat Mid Jr Mehl    
Cody Ruhl For Jr Mehl    
Josh Richter Mid Jr Mehl    
           
2nd Team          
Calab Potter For Sr Seckman    
Jake Sieve For Sr Seckman    
Tyler Wagaman Mid Sr NW    
Sean Harris Def Sr NW    
Blake Bryant Def Sr Fox    
Nathan Johnston Mid Sr Fox    
Ben Appelbaum Mid Jr P South    
Mason Britt Mid Jr EHS    
Andy Mocker For Jr EHS    
Josh Jackson Def Jr EHS    
Alsadiq Hasan Mid jr Lind    
Garrett Butz Def Jr Lind    
Arman Kovac Def Jr Lind    
Camden Jaggie Def Jr Laf    
Drew Moser Mid Sr Laf    
Jack Mazza Def Sr Laf    
Ian Barger Mid Sr Marq    
Will Diedrich Def Sr Marq    
Cooper Gast Def Sr Marq    
Logan Sullivan Fwd Sr Oak    
Dominic Grimoldi Def Sr Oak    
Alem Sabic Mid Jr Mehl    
Matt Knezevic Def Jr Mehl    
Tyson Lukrofka Def Jr P. South    
           
Player of the Year          
Sam Griskauskas GK Sr Marquette Defensive Co-POY  
Scott Caraway GK Sr Laf Defensive Co-POY  
Samed Ganibegovic Mid Sr Oak Offensive POY  
           
Coach of the year          
Chris Kenny          
           

    American Division Champion: Marquette

    National Division Champion: 

 

 

 

 
 

 

Affton, Clayton, Eureka, Fox, Hazelwood Central, Hazelwood East, Hazelwood West, Jennings, Kirkwood, Ladue, Lafayette, Lindbergh,

Marquette, McCluer, McCluer North, McCluer South Berkeley, Mehlville, Normandy, Northwest, Oakville,

Parkway Central, Parkway North, Parkway South, Parkway West, Pattonville, Ritenour, Riverview, Rockwood Summit, Seckman, University City, Webster Groves

Logon