m2 

St.Louis Suburban Public

High School Athletic and

Activities

 

                                                           All Suburban Cross-Country

                                                      Championships  2019

                                                   Overall Champion - Kirkwood 

 

                                                  Yellow Pool Champion - Kirkwood

                                                 Red Pool Champion - Parkway West

                                                     Green Pool Champion - Summit

 

                                                             All-Conference Teams

 

Yellow Pool All-Conference Team

1stTeam

AJ Wallach – Kirkwood

Aiden Murphy – Lafayette

Stone Burke – Marquette

Ethan Koop – Marquette

Martin Strong – Kirkwood

Nikolas Malek – Lafayette

Ollie Koehler – Lindbergh

2ndTeam

Henry Ebert – Kirkwood

Joseph Kipper – Ritenour

Sebastian Baker – Kirkwood

Jacob Laupen – Marquette

Patrick Lee – Kirkwood

Vikas Devulpalli – Lafayette

Edwin Wangui – Hazelwood West

 

Red Pool All-Conference Team

1stTeam

Charlie Teeter – Webster Groves

Thomas Andersen – Parkway West

Andrew Ahrens – Parkway Central

Collin Clark - Ladue

Ryan Caton - Parkway West

Andrew Smock – Ladue

Eric Boles – Parkway South

2ndTeam

Daniel Tabaka - Parkway South

Brett Krueger - Webster Groves

Jakob McMillin – Fox

Evan Schneider – Webster Groves

Jackson Sniff – Parkway Central

Ryan Stell – Mehlville

Dawson Ren – Parkway West

 

Green Pool All-Conference Team

1stTeam

George Gelzer – Clayton

Nathan Lavigne - Summit

Rishi Inga - Summit

Aiden Petrofsky – Parkway North

Samuel  Bradshaw – Summit

Jack Schiffhauer – Summit

Liam Mitchell - Clayton

2ndTeam

Anand Mysorekar – Clayton

Gavin Knapp – Affton

Sal Carcagno –Summit

Dillon Kaufmann – Summit

Jacob Beckett – Clayton

Gabriel Luaders – Summit

Quentin Tibbs – Summit

 

 

 

Suburban Conference Overall Championship Results                   
10/12/19             
     
Team scores   
# School Score
1    Kirkwood 87
2 Parkway West 90
3 Webster Groves 118
4 Marquette 125
5 Parkway South 138
6 Lafayette 155
7 Ladue 181
8 Lindbergh 183
9 Parkway Central 193
10 Summit 283
11 Eureka 332
12 Clayton 339
13 Seckman 347
14 Ritenour 357
15 Pattonville 382
16 Fox 415
17 Affton 541
18 University City 543
     
Long Courses  
# Name Time
1 AJ Wallach, Kirkwood 16:08.3
2 Charlie Teeter, Webster Groves 16:10.6
3 Thomas Andersen, Parkway West 16:13.8
4 Aiden Murphy, Lafayette 16:16.3
5 Stone Burke, Marquette 16:18.6
6 Ethan Koop, Marquette 16:20.7
7 Andrew Ahrens, Parkway Central 16:21.4
8 Martin Strong, Kirkwood 16:27.0
9 Collin Clark, Ladue 16:29.0
10 Ryan Caton, Parkway West 16:29.4
11 Andrew Smock, Ladue 16:30.5
12 Eric Boles, Parkway South 16:33.7
13 Nikolas Malek, Lafayette 16:35.1
14 Daniel Tabaka, Parkway South 16:36.3
15 Brett Krueger, Webster Groves 16:41.6
16 Jakob McMillin, Fox 16:46.6
17 Ollie Koehler, Lindbergh 16:48.4
18 Evan Schneider, Webster Groves 16:49.9
19 Jackson Sniff, Parkway Central 16:50.3
20 George Gelzer, Clayton 16:51.2
21 Ryan Stell, Mehlville 16:51.6
22 Dawson Ren, Parkway West 16:52.3
23 Caleb Levy, Parkway West 16:54.3
24 Justin Glastetter, Seckman 16:55.0
25 Henry Ebert, Kirkwood 16:55.3
26 Joseph Kipper, Ritenour 16:55.4
27 Sebastian Baker, Kirkwood 16:55.6
28 Jacob Laupan, Marquette 16:56.1
29 Patrick Lee, Kirkwood 16:56.3
30 Vikas Devulpalli, Lafayette 16:56.7
31 Edwin Wangui, Hazelwood West 16:58.5
32 Noah Tennant, Parkway South 17:00.2
33 Jessel Prabhu, Pattonville 17:00.7
34 Cody Poskin, Northwest Cedar Hill 17:02.7
35 Will Arbanas, Kirkwood 17:05.0
36 James Stone, Parkway South 17:08.6
37 Vincent Malpocker, Parkway West 17:09.4
38 Jack Parker, Webster Groves 17:10.1
39 Nathan Lavigne, Summit 17:10.9
40 Edward Stibor, Lindbergh 17:12.1
41 David Fletcher, Lindbergh 17:13.0
42 Kelton Back, Lindbergh 17:13.3
43 Frederick Durer, Marquette 17:13.3
44 Rishi Inja, Summit 17:14.3
45 Mohib Kazmi, Parkway Central 17:14.4
46 Jonah Yates, Parkway West 17:15.6
47 John Martin, Ladue 17:16.9
48 Benjamin Weissler, Ritenour 17:19.3
49 Charles Krasnoff, Ladue 17:19.3
50 Connor Del Carmen, Marquette 17:19.8
51 Corvin Haake, Webster Groves 17:19.9
52 Luke Diehl, Parkway South 17:21.6
53 Damon Patterson, Kirkwood 17:22.0
54 Noah Gjelvik, Kirkwood 17:23.8
55 Gabriel Luzynski, Eureka 17:24.5
56 Dustin Ward, Lindbergh 17:25.7
57 Nathan Martinez, Lindbergh 17:26.0
58 Eric Reed, Lafayette 17:26.1
59 Paul-Martin Fearon Hernandez,, Lafayette 17:26.8
60 Calvin Kellogg, Parkway West 17:29.3
61 Aiden Petrofsky, Parkway North 17:30.5
62 Noah Kronauge, Lafayette 17:32.2
63 Jacob Stone, Parkway Central 17:33.8
64 Joshua Killian, Pattonville 17:33.9
65 Ivan Linger, Lindbergh 17:34.2
66 Jonny Key, Seckman 17:34.2
67 Samuel Bradshaw, Summit 17:36.5
68 Jack Schiffhauer, Summit 17:36.7
69 Noah Bronstein, Kirkwood 17:37.5
70 Lukas Groenewald, Lafayette 17:38.2
71 Jordan Walters, Northwest Cedar Hill 17:39.2
72 Patrick Lee, Webster Groves 17:40.2
73 Andrew Thom, Eureka 17:44.1
74 Corey Ables, Parkway Central 17:44.3
75 Liam Mitchell, Clayton 17:45.1
76 Nicholas Corley, Eureka 17:45.8
77 Carson Smith, Webster Groves 17:47.1
78 Max Wasserstrom, Ladue 17:48.2
79 Derek Crocker, Lafayette 17:49.5
80 Robert Jakcsy, Eureka 17:49.6
81 Braden Thoele, Marquette 17:50.1
82 Bross Miller, Lafayette 17:50.4
83 Benjamin Stubblefield, Eureka 17:50.5
84 Jeffrey Ying, Parkway South 17:51.3
85 Anand Mysorekar, Clayton 17:54.9
86 Dylan Glastetter, Seckman 17:55.9
87 Gavin Knapp, Affton 17:57.2
88 Noah Smock, Ladue 18:00.3
89 Alex Martin, Fox 18:03.6
90 Sal Carcagno, Summit 18:05.1
91 Dillon Kaufmann, Summit 18:05.3
92 Jacob Beckett, Clayton 18:08.5
93 Lucas Stratos, Mehlville 18:09.2
94 Ziyad Hodzic, Mehlville 18:13.7
95 Gabriel Luaders, Summit 18:13.8
96 Timmy Maxwell, Seckman 18:14.8
97 Nicholas Cunningham, Ladue 18:15.6
98 Michael Ludwig, Parkway South 18:15.7
99 Sean Leuchtmann, Eureka 18:17.5
100 Doriye' Jackson, Hazelwood Central 18:17.7
101 Saiyid Kazmi, Parkway Central 18:18.9
102 Sean McCaughey, Hazelwood West 18:18.9
103 Matthias Shelp, Oakville 18:19.6
104 Kendrick Canup, Ritenour 18:22.9
105 Caleb Rogers, Marquette 18:24.5
106 Quentin Tibbs, Summit 18:24.6
107 Shane Lagesse, Clayton 18:24.6
108 Amirion Saffold, Ritenour 18:25.0
109 Andrew Bacon, Webster Groves 18:32.8
110 James Lay, Clayton 18:34.1
111 Kaleb Woldetsadik, Pattonville 18:40.3
112 Salvador Planells, Clayton 18:41.1
113 Jackson Shanker, Parkway Central 18:44.2
114 Bryant Ewing, Pattonville 18:44.7
115 Sylvon Mosley-Mull, McCluer North 18:45.5
116 Justin Bowers, Pattonville 18:45.7
117 Luca Gruppo, Hazelwood Central 18:51.1
118 Bryce Batcheller, Summit 18:53.8
119 Damonte Sherod, Hazelwood East 18:54.7
120 David Nicholls, Northwest Cedar Hill 19:00.5
121 Kai Mills, Pattonville 19:01.0
122 Tanner Murphy, Hazelwood West 19:02.7
123 Cooper Foster, Seckman 19:08.7
124 Khiry Rolan, Mehlville 19:08.7
125 Sean Scott, McCluer 19:10.4
126 Alexander Breihan, Oakville 19:11.6
127 Evan Goldstein, Parkway Central 19:13.4
128 Jake Greene, Fox 19:13.8
129 Justus Sekou, University City 19:15.3
130 Hudson DeLaCruz, Ritenour 19:16.0
131 Ethan Lawrence, Seckman 19:20.2
132 JA Shon Cox, University City 19:26.3
133 Julien Trobaugh, University City 19:33.0
134 Austin Masters, Fox 19:33.2
135 Gavin Neils, Clayton 19:44.9
136 Alejandro Luque, Fox 19:53.8
137 Roman Scales, University City 19:55.0
138 Cameron Doss, Hazelwood Central 19:57.6
139 Cyrus Philipp, Northwest Cedar Hill 19:58.3
140 Dublin Collins, Ritenour 20:10.3
141 Joshua Davis, Ritenour 20:15.7
142 Timothy Crumly, Ritenour 20:22.0
143 Caleb Simpkins, Pattonville 20:26.5
144 Jaelyn Mujanovic, Affton 20:51.4
145 Gregory Wagoner, Affton 20:57.8
146 Javeon Reed, Hazelwood East 21:29.4
147 Darryl Cannon, Hazelwood East 21:53.4
148 Kole Daniels, Hazelwood Central 22:17.1
149 Alex Valentine, Affton 22:29.4
150 Michael Jenkins, McCluer 22:57.6
151 David Brandon, McCluer 22:59.9
152 Brandon Clark, McCluer 23:16.2
153 Eliot Fuller, University City 24:35.8
154 Paul Krieser, Affton 26:10.8
155 Alexander Ward, McCluer North 29:20.9
     

       

 

Affton, Clayton, Eureka, Fox, Hazelwood Central, Hazelwood East, Hazelwood West, Jennings, Kirkwood, Ladue, Lafayette, Lindbergh,

Marquette, McCluer, McCluer North, McCluer South Berkeley, Mehlville, Normandy, Northwest, Oakville,

Parkway Central, Parkway North, Parkway South, Parkway West, Pattonville, Ritenour, Riverview, Rockwood Summit, Seckman, University City, Webster Groves

Logon