m2 

St.Louis Suburban Public

High School Athletic and

Activities

Boys Basketball - All Conference Teams  2014-15

 

Suburban Central Conference

American Division      

            

                 1st Team  All - Conference

Athlete School Grade
Isaiah Ford Affton Soph
Lee Bogan Jennings Sr.
Darius Rice Jennings Jr.
Jordan Harden McCluer South Berkeley Sr.
Satchel McDonald Maplewood Sr.
Chris Blocker Maplewood Sr.

                Player of the Year: Lee Bogan:  Jennings

             Coach of the Year: Travis Wallace - Jennings

 

                 2nd Team  All - Conference

Athlete School Grade
Jimmy Terranova Affton Sr.
Cameron Nelson McCluer South Berkeley Jr.
Ronelle Baker Jennings Sr.
Reggie Gyunn Maplewood Sr.
Tahj Welch Jennings Jr.

            Sportsmanship Winner:

 

     National Division                  

                1st Team  All - Conference

Athlete School Grade
Jarrett Cox-Bradley Parkway Central Sr.
Wyatt Yess Parkway West Soph
Mark Rogers Ladue Jr.
Ralph Bellamy Clayton Sr.
Jemar Perkins U-City Sr.
Risaan McKenney Parkway Central Sr.

                Player of the Year:  Jarrett Cox-Bradley   -   Parkway Central

                Coach of the Year:  John Wright  -   Parkway West

                

                  2nd Team  All - Conference

Athlete School Grade
Jerrid Cosby Ladue Jr.
Mitch Elliott Clayton Sr.
Martavias Mayo U-City Sr.
Henderson Faulkner Parkway West Jr.
Jeremy Loften Ladue Sr.

               Conference Champions:  Jennings

               Sportsmanship Winner:

 

     Suburban XII Conference  

North Division    

           

                1st Team  All - Conference

Athlete School Grade
Xavier Sneed Haz. Cent. Jr.
Ryan Warren Hogue McCluer Soph
Zeke Moore Riverview Jr.
Cameron Carter Haz. West Sr.
Corey Shepherd Haz. East Jr.
DeMarco Owens McCluer North Sr.

                  Co - Division Player of the Year:  Xavier Sneed - Haz. Cent,    Zeke Moore - Riverview

                  Coach of the Year: - Charles Harris - Hazelwood West

 

                 2nd Team  All - Conference

Athlete School Grade
Dominique Dobbs Haz. Cent. Jr.
Demonte Morris McCluer North Sr.
K Quan Carter Riverview Jr.
Dondre Hoey Haz. East Sr.
Steve Holloway Haz. Cent. Jr.

               Division Champions:  Haz. Cent:   Haz. East:   Haz. West:   McCluer:    McCluer North

            District Champions:  Hazelwood Central

               Sportsmanship Winner:  Haz. Cent:  Zach Tyler                       Haz. East:  Travon Manley

                                                  Haz. West:  Cameron Carter              McCluer:  DeAngelo Williams

                                                             McCluer North: Jeremiah Jackson     Riverview: Ralph Whitlock   

 

     South Division                 

                1st Team  All - Conference

Athlete School
Alex Floresca Webster Groves
Carl Jones Parkway North
Richard Henderson Pattonville
Leland Bradford Webster Groves
Sam Goretzke Kirkwood

 

                 2nd Team  All - Conference

Athlete School
Jhanyle Hamilton Ritenour
Destan Williams Pattonville
Nick Matthews Kirkwood
Sam Craig Webster Groves
Stephen Harris Webster Groves

               Player of the Year:  Alex Floresca - Webster Groves

            Coach of the Year:  Jay Blossom - Webster Groves

            Division Champions: Webster Groves

               Sportsmanship Winner:  Kirkwood - Wyatt Connor         Parkway North - Eric Bals

                                                  Pattonville - Jake Stroker         Rockwood S. - Daniel Song

                                                  Webster - Stu Hollandsworth    Ritenour - Carlton Blanton

 

     Suburban West Conference

                   

                1st Team  All - Conference

Athlete School Grade
Greg Lahm Lindbergh Jr.
Zach Steinberg Lafeyette Sr.
Cameron Scales Lafayette Sr.
Sean McCracken Marquette Sr.
Aldin Vrbac Seckman Sr.
Marquis Pepper Oakville Sr.
Connor Walden Eureka Sr.

 

                 2nd Team  All - Conference

Athlete School Grade
Conner McCarthy Parkway South Soph
Jason Powers Marquette Jr.
Jemaun Rice Mehlville Sr.
Will McIntyre Lafayette Sr.
Donnell Paine Oakville Sr.
Antonio Quick Fox Jr.
Cam Nisbet Eureka Jr.

                Players of the Year:  Greg Lahm - Lindbergh

                                              Zach Steinberg - Lafayette

             Coach of the Year: Scott Allen - Lafayette                

 

             American Division Champion: Lafayette 

             National Division Champion: Oakville

             Conference Champions: Lafayette

             District Champions: Lafayette

                Sportsmanship Winner:  Lafayette - Sam Charlton               Lindbergh - Peter Arends

                                                   Marquette - Spencer Osterman       Mehlville - Bekir Crnceric
                                                   Northwest - Jacob Santos               Oakville - Jake Meier
                                                   Seckman - Jason Stuckmeyer         Parkway South - Ross Scanlon
                                                                Eureka - Brady Cleary                   Fox - Ceriffin Turnbough
 

                                                                

 

Affton, Clayton, Eureka, Fox, Hazelwood Central, Hazelwood East, Hazelwood West, Jennings, Kirkwood, Ladue, Lafayette, Lindbergh,

Marquette, McCluer, McCluer North, McCluer South Berkeley, Mehlville, Normandy, Northwest, Oakville,

Parkway Central, Parkway North, Parkway South, Parkway West, Pattonville, Ritenour, Riverview, Rockwood Summit, Seckman, University City, Webster Groves

Logon