m2 

St.Louis Suburban Public

High School Athletic and

Activities

 Boys Swimming & Diving  All - Conference Teams  2014

 

Suburban Central Conference

1st Team All - Conference

Athlete School Event
Connor Ripp, Eric Fenton, Graham Wells, Spencer Kraus Parkway Central 200 yd Medley Relay
Chris Reichert, Iyayi Ogbevoen, Alex Benduski, Matthew Richards Ladue 200 yd Medley Relay
Luke Christensen Parkway West 200 yd Freestyle
Andrew Litteken Clayton 200 yd Freestyle
Conner Ripp Parkway Central 200 yd IM
Tiger Chen Clayton 200 yd IM
Spencer Kraus Parkway Central 50 yd Freestyle
Iyayi Oghevoen Ladue 50 yd Freestyle
Taylor Edin Clayton 1 mtr Diving
Tim Calvert Parkway West 1 mtr Diving
Chris Reichert Ladue 100 yd Butterfly
Graham Walls Parkway Central 100 yd Butterfly
Spencer Kraus Parkway Central 100 yd Freestyle
Florian Hartfelder Parkway West 100 yd Freestyle
Luke Christensen Parkway West 500 yd Freestyle
Graham Wells Parkway Central 500 yd Freestyle
Adam Barr, Eric Fenton, Terrance Huang, Kirk Randolph Parkway Central 200 yd Free Relay
Ricky Kuehn, Tiger Chen, Spencer Anderson, Andrew Litteken Clayton 200 yd Free Relay
Tiger Chen Clayton 100 yd Breaststroke
Eric Fenton Parkway Central 100 yd Breaststroke
Spencer Kraus, Kirk Randolph, Conner Ripp, Graham Wells Parkway Central 400 yd Free Relay
     

2nd Team All - Conference

Athlete School Event
Spencer Anderson, Tiger Chen, Andrew Litteken, Ricky Kuehn Clayton 200 yd Medley Relay
Mitch Griffith, Alex Zhou, Daniel Roseman, Paulie Sumner Parkway West 200 yd Medley Relay
Kirk Randolph Parkway Central 200 yd Freestyle
Reid Rogers Ladue 200 yd Freestyle
Drew Bonnett Parkway West 200 yd IM
Alex Benduski Ladue 200 yd IM
Florian Hartfelder Parkway West 50 yd Freestyle
Adam Barr Parkway Central 50 yd Freestyle
Alex Dunn Parkway West 1 mtr Diving
TJ Ruck Parkway West 1 mtr Diving
Romney Morgan Parkway West 100 yd Butterfly
Drew Bonnett Parkway West 100 yd Butterfly
Iyayi Obgevoen Ladue 100 yd Freestyle
Kirk Randolph Parkway Central 100 yd Freestyle
Reid Rogers Ladue 500 yd Freestyle
Andrew Litteken Clayton 500 yd Freestyle
Jake Summers, Paulie Sumner, Romney Morgan, Mitch Griffin Parkway West 200 yd Freestyle Relay
Joel Hsieh, Matthew Richards, Lachian Thompson, Jordan Smith Ladue 200 yd Freestyle Relay
Alec Zhou Parkway West 100 yd Breaststroke
Trent Ryterski Parkway West 100 yd Breaststroke
Iyayi  Ogbevoen, Alex Benducki, Reid Rogers, Chris Reichert Ladue 400 yd Free Relay
Aditya Cowsik, Quentin Shor Parrier, Tristan Belzer, Jake Varela Clayton 400 yd Free Relay

Conference Champion: Parkway Central 

Conference Meet Champion: Parkway Central

 

Suburban XII Conference

North Division

1st Team All - Conference

Athlete School Event Time
Ben Schultz, Fred Schaljo, DJ McGee, Trevaughn Lattimer McCluer North 200 yd Medley Relay 1:56.38
Tyler Taylor, Jaevon George, Dominique Green, Evenson Turner Hazelwood C. 200 yd Medley Relay 2:02.62
Rami Hanin Hazelwood W. 200 yd Freestyle 1:55.02
Daniel Schultz McCluer North 200 yd Freestyle 2:06.08
Nathaniel Hei Hazelwood C. 200 yd IM 2:11.32
Drew Tallent McCluer 200 yd IM 2:17.78
Spencer Campbell Hazelwood W. 50 yd Freestyle 23.95
Fred Schaljo McCluer North 50 yd Freestyle 25.35
Clayton Janvrin Hazelwood C. 1 mtr Diving 480.08
Eric West Hazelwood C. 1 mtr Diving 320.45
Nathaniel Hei Hazelwood C. 100 yd Butterfly 59.63
Ryan Kiefer McCluer 100 yd Butterfly 1;04.47
Spencer Campbell Hazelwood West 100 yd Freestyle 52.23
Sean Kientzy McCluer North 100 yd Freestyle 58.03
Rami Hanin Hazelwood W. 500 yd Freestyle 5:16.76
Drew Tallent McCluer 500 yd Freestyle 5:20.89
Spencer Campbell, Curtis York, Kyle Beger, Rami Hanin Hazelwood W. 200 yd Free Relay 1:42.07
Taylor Woodard, Eric West, Jaevon george, Nathaniel Hei Hazelwood C. 200 yd Free Relay 1:43.71
Ben Schultz McCluer North 100 Yd Backstroke 1:02.94
Preston Lintzenich McCluer North 100 yd Backstroke 1:08.80
Ryan Kiefer McCluer 100 yd Breaststroke 1:10.15
Fred Schaljo McCluer North 100 yd Breaststroke 1:10.49
Spencer Campbell, Dylan Comparato, Curtis York, Rami Hanin Hazelwood W. 400 yd Free Relay 3:45.54
Sean Kientzy, Natheniel Hei, Dominique Green, Evenson Turner McCluer North 400 yd Free Relay 3:49.22

2nd Team All - Conference

Athlete School Event Time
Arron Davis, Ryan Kiefer, Drew Tallent, Donte Mann McCluer 200 yd Med. Relay 2:03.02
Dylan Comparato, Paul Mills, Kyle Comparato, Kyle Beger Haz. West 200 yd Med. Relay 2:10.37
Gabe Kedge  McCluer North 200 yd Freestyle 2:17.88
Dalton Ankenbrand Haz. West 200 yd Freestyle 2:17.99
Preston Lintzenich McCluer North 200 yd IM 2:26.63
Kyle Beger Haz. West 200 yd IM 2:33.97
Sean Kientzy McCluer North 50 yd Freestyle 25.62
Donte Mann McCluer 50 yd Freestyle 25.62
Rosario Nicholas Haz. Cent 1 mtr Diving 269.00
Brian Garrett McCluer North 100 yd Butterfly 1:05.05
Dominique Green Haz. Cent 100 yd Butterfly 1:05.09
Curtis York Haz. West 100 yd Freestlye 59.66
Matt Wilke McCluer North 100 yd Freestyle 1:00.29
Ben Schultz McCluer North 500 yd Freestyle 5:39.75
Daniel Schultz McCluer North 500 yd Freestyle 5:43.96
Fred Schaljo, DJ McGee, Brian Garrett, Sean Kientzy McCluer North 200 yd Free Relay 1:44.04
Ryan Kiefer, Patrick Sanders, Aaron Davis, Drew Tallent McCluer 200 yd Free Relay 1:49.64
Tyler Taylor Haz. Cent 100 yd Backstroke 1:11.72
Clayton Janvrin Haz. Cent 100 yd Backstroke 1:12.73
Matt Wilke McCluer North 100 yd Breaststroke 1:15.05
Jared Edwards McCluer North 100 yd Breaststroke 1:19.29

Division Champion: McCluer North

Division Meet Champion: 1st  McCluer North -      386.5

                                       2nd Hazelwood Central - 273

                                       3rd  Hazelwood West -     256

                                       4th  McCluer -                116.5

                                       5th  Hazelwood East -      53 

 

South Division

1st Team All - Conference

Athlete School Event Time
Michael Bassett, Justin Mars, Tim Weber, Max Stapleton Rockwood Summit 200 yd Medley Relay 1:42.91
Jack Wever, Nick Shengelia, Jack Camenzind, George Hansen Kirkwood 200 yd Medley Relay 1:43.24
Jared Dachroeden Parkway North 200 Yd Freestyle 1:49.66
Mstthew Maury Kirkwood 200 Yd Freestyle 1:53.27
Justin Mars Rockwood Summit 200 Yd IM 1:58.21
Jack Wever Kirkwood  200 Yd IM 2:04.55
Max Stapleton Rockwood Summit 50 Yd Freestyle 22.60
Ryan Hoffmann Kirkwood 50 Yd Freestyle 22.80
Cole Mansell Pattonville 1 Meter Diving 430.20 
Colin Parker Pattonville 1 Meter Diving 416.05
Max Stapleton Rockwood Summit 100 Yd Butterfly 57.06
Tim Weber Rockwood Summit 100 Yd Butterfly 58.05
Ryan Hoffman Kirkwood 100 Yd Freestyle 50.15
John Drury Kirkwood  100 Yd Freestyle 51.27
Josh Zimmerman Parkway North 500 Yd Freestyle 5:05.23
Aaron Garner Pattonville 500 Yd Freestyle 5:06.70
John Drury,Ryan Hoffmann, George Hansen, Matthew Maury Kirkwood 200 Yd Free Relay 1:32.76
Justin Mars, Michael Bassett, Zack Abkemeier, Max Stapleton Rockwood Summit 200 Yd Free Relay 1:33.20
Jared Dachroeden  Parkway North 100 Yd Backstroke 53.89
Jack Wever Kirkwood 100 Yd Backstroke 53.95
Nick Shengelia Kirkwood 100 Yd Breaststroke 1:01.56
Justin Mars Rockwood S. 100 Yd Breaststroke 1:01.60
Josh Zimmerman, Michael Ney, Henry Warren, Jared Dachroeden Parkway North 400 Yd Freestyle Relay 3:29.62
Lucas Doll, Brett McBride, Michael Greaves, Cross Vitale Webster Groves 400 Yd Free. Relay 3:42.44

2nd Team All - Conference

Athlete School Event Time
Jared Dachroeden, Gabe Fels, Hosh Zimmerman, Henry Warren Parkway North 200 yd Medley Relay 148.18
Aaron Garner, Henry Boddie, Xan Adams, Colin Parker Pattonville 200 yd Medley Relay 1:53.83
Josh Zimmerman Parkway North 200 Yd Freestyle 1:55.49
Ethan Gillham Kirkwood 200 Yd Freestyle 1:56.25
Nick Shengelia Kirkwood 200 Yd IM 2:09.97
Gabe Fels Parkway North 200 Yd IM 2:13.52
John Drury Kirkwood 50 Yd Freestyle 23.02
George Hansen Kirkwood 50 Yd Freestyle 23.28
Danel Greene Kirkwood 1 Meter Diving 406.55
George Hansen Kirkwood 1 Meter Diving 401.15
Xan Adams Pattonville 100 Yd Butterfly 59.56
Jecay Chen R. Summit 100 Yd Butterfly 1:00.25
Adam Benlemlih Kirkwood 100 Yd Freestyle 51.29
Lucas Doll Webster G. 100 Yd Freestyle 53.52
Ethan Gillham Kirkwood 500 Yd Freestyle 5:08.45
Matthew Maury Kirkwood 500 Yd Freestyle 5:09.27
Luke Shocklee, Zack Shocklee, Gelan Womack, Alec Dishaw Ritenour 200 Yd Free Relay 1:39.10
Brett McBride, Lucas Doll, Michael Greaves, Cross Vitale Webster G. 200 Yd Free Relay 1:39.16
Henry Warren Parkway North 100 Yd Backstroke 1:00.08
Aaron Garner Pattonville 100 Yd Backstroke 1:01.77
Matthew Imiolek Kirkwood 100 Yd Breaststroke 1:05.29
Gabe Fels Parkway North 100 Yd Breaststroke 1:07.33
Xan Adams, Nathan McClain, Colin Parker, Aaron Garner Pattonville 400 Yd Free. Relay 3:43.38
Tim Weber, Noah Stelmachowicz, Zach Milonas, Zack Abkemeier R. Summit 400 Yd Free. Relay 3:47.47

South Division Champion: Kirkwood

South Division Meet Champion:    Kirkwood    -    505 Points 

 

Conference Champion: Marquette

Conference Meet Champion: Marquette

Conference Meet Results:    1st - Marquette  -  539

                                          2nd- Eureka -  390

                                          3rd - Lafayette - 359.5

                                          4th - Lindbergh - 340

                                          5th - Parkway South - 187.5

                                          6th - Mehlville - 116

                                          7th - Oakville - 60

 

 

Affton, Clayton, Eureka, Fox, Hazelwood Central, Hazelwood East, Hazelwood West, Jennings, Kirkwood, Ladue, Lafayette, Lindbergh,

Marquette, McCluer, McCluer North, McCluer South Berkeley, Mehlville, Normandy, Northwest, Oakville,

Parkway Central, Parkway North, Parkway South, Parkway West, Pattonville, Ritenour, Riverview, Rockwood Summit, Seckman, University City, Webster Groves

Logon